Kerstin Eliasson

Curriculum Vitae

2007-2011:

Vice Chair of the Board of the Joint Research Center of the European Union

Chair of the Royal College of Music in Stockholm

Vice Chair of the Axel Wenner-Gren Foundation for International Exchange of Scientists

Vice Chair of the Board of the Wenner-Gren Center Foundation for Scientific Research

Senior Advisor to Uppsala University on international research cooperation (2006-2010)

Chair of the Committee on Biobanks of the Swedish Research Council (2009-2010)

February 1, 2004 – October 10, 2006: State Secretary for Higher Education and Research, Ministry of Education, Science and Culture, Stockholm, Sweden

October 2000 – February 2004: Science Counselor, Office of Science and Technology, Swedish Embassy, Washington, D.C.

1993 – September 2000: Director for Research Policy, Ministry of Education and Science, Stockholm, Sweden. Area of responsibility: research councils, Royal Library, coordination of the Government’s research policy, coordination of EU-research, research bills, Government’s Advisory Board for Research.

1988 – 1993: Advisor, Prime Minister’s Office, reporting on U.S. science policies.

1976 – 1993: Head of Section of various directorates of the Ministry of Education and Science, mainly dealing with research policy and international issues.

1975 – 1976: Secretary to the Commission on Education and Training

1974 – 1975: Project Director at the Swedish Institute for Opinion Research

__________________________________________________________________________

2000 – 2004: Chair of the auditors of the Nobel Foundation.

1987 – 1991: Chair of the OECD Committee for Scientific and Technological Policy. OECD examiner of science and technology policies of Switzerland and Italy.

Education: Master of Arts in Sociology, American University, Washington, D.C., 1973

B.A. Stockholm University, 1965